"Bo góry mogą ustąpić i pagórki się zachwiać"

Grupy

Jak co roku od lat 90-tych XX wieku, w Pielgrzymce Żywieckiej wezmą udział trzy grupy pątników, które będą pielgrzymować na Jasną Górę różnymi drogami po to, by 29 sierpnia spotkać się w Alejach NMP w Częstochowie i wspólnie przejść do klasztoru Ojców Paulinów. Rozważ, czy czas i siły, którymi dysponujesz pozwolą Ci pokonać zaplanowaną drogę. Wybierając jedną z proponowanych Ci grup, możesz, w sposób dla siebie najwłaściwszy, odczuć w pielgrzymkowej wspólnocie siłę modlitwy i więzi z Bogiem.

Grupa Pierwsza

Data wyjścia:23 Sierpnia
Czas trwania: 7 dni
Długość trasy 168 km
Najdłuższy odcinek:32 km
Średnia dzienna:24 km

Trasa:

23 VIIIŻywiec – Wieprz32 km
24 VIIIWieprz – Bolęcin31 km
25 VIIIBolęcin- Klucze29 km
26 VIIIKlucze- Bzów18 km
27 VIIIBzów – Leśniów24 km
28 VIIILeśniów- Olsztyn18 km
29 VIIIOlsztyn- Jasna Góra17 km
 
Grupa ta nazywana jest czasem potocznie „żywiecką” lub „młodzieżową”. Wymaga najwięcej czasu i najwięcej wysiłku. W związku z tym, adresowana jest do osób w miarę sprawnych fizycznie i młodych duchem. Warto jednak zaznaczyć, że warunki te, z dużym zapasem sił i pogody ducha, spełnił ponad 80-cio letni brat Jan z Kędzierzyna Koźla, który w roku 2002 przeszedł razem z nami całą drogę!
Trasa, którą podąża ta grupa omija zatłoczone drogi województwa śląskiego i poprowadzona jest przez malownicze tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W czasie drogi można podziwiać m.in. gotycki kościół (XIV w) i neogotycki zamek w Zatorze, ruiny zamku biskupów krakowskich na Lipowcu, skansen w Babicach, ruiny zamków w Ogrodzieńcu i Olsztynie, klasztor Ojców Paulinów w Leśniowie (XVIII w).

Grupa Druga

Data wyjścia

26 sierpnia

Czas trwania

 4 dni

Długość trasy

 65 km

Najdłuższy odcinek

 26 km

Średnia dzienna

16 km

Trasa:

26 VIII

Żywiec – Leśniów

7 km

27 VIII

Leśniów- św. Anna

26 km

28 VIII

Święta Anna – Gidle

20 km

29 VIII

Gidle – Jasna Góra

12 km

Nie mniej żywiecka – nazywana jest czasem „myszkowską” lub „tradycyjną”. Po przejechaniu koleją do z Żywca do Myszkowa – to tam właśnie rozpoczyna się piesza wędrówka. Trasa poprowadzona jest szlakiem pod częstochowskich sanktuariów. Noclegi zaplanowano w wiekowych murach odwiedzanych zespołów klasztornych, gdzie wyczuwa się specyficzny (mistyczny?) klimat modlitwy i kontemplacji.
Warto także wspomnieć o nawiedzanym po drodze, byłym klasztorze zakonu Kartuzów w Kartuzach pod Gidlami, czy źródłach Złotego Potoku.

Grupa Trzecia

 

Data wyjazdu

29 sierpnia

Czas trwania

1 dzień

TRASA:

Żywiec- Leśniów-

Święta Anna-Gidle-

-Jasna Góra

]Najstarsza w Polsce pielgrzymka ma wielu weteranów. Niektórym brakuje sił. Inni nie mają tyle wolnego czasu by wziąć udział w pieszej wędrówce. Do nich wszystkich adresowana jest oferta przejazdu do Częstochowy autokarami, by tam spotkać się z pozostałymi grupami i razem uczestniczyć w programie jasnogórskim. Skoro pielgrzymka jest, przede wszystkim, aktem duchowym, to można wziąć w niej udział nie przebywając fizycznie we wspólnocie pielgrzymkowej. Tym bardziej można dołączyć się do tej wspólnoty w ostatnim dniu, by wspólnie przeżyć spotkanie z Matką